İş başarısızlığını önlemek için çözümler büyük ölçüde değişebilir. Çevremizde farklı hedef pazarlar ve kaynaklar da dahil olmak üzere farklı geçmişlere sahip sayısız işletme var. Bu nedenle, risk türleri ve bunlarla başa çıkmak için çözümler de büyük ölçüde değişebilir.

Elbette hiçbir girişimci bir işe başarısız olmak için başlamaz. Bir  kurmak, işletmek ve büyütmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırlar . Bazen başarılı olurlar. Ancak diğer zamanlarda başarısız oldular. Ve başarısızlık onları başka bir işe başlamaktan caydırmadı.

İş başarısızlıkları, yalnızca kötü yönetim ve nakit akışı sorunları gibi dahili faktörlerden kaynaklanmaz. Ama aynı zamanda dış etkenlerden de kaynaklandı. Örneğin, daha yerleşik şirketler, sonuçta sınırlı kaynaklara sahip küçük işletmeleri öldüren agresif stratejiler izliyor.

Aynı şekilde, durgunluk vurduğunda birçok işletme iflas eder. Bu sadece küçük ve genç işletmeler için değil, aynı zamanda büyük, yerleşik şirketler için de geçerlidir.

Başarısızlığı nasıl azaltabiliriz? İlk olarak, riskin kaynağını, başarısızlığın olası sebeplerinin neler olduğunu belirleriz. İkinci olarak, bunları en stratejik olandan en az stratejik olana doğru sıralarız, hangilerinin önemli bir etkiye sahip olduğu ve meydana gelme olasılığı en yüksektir. Üçüncüsü, sorun aslında başarısızlığa neden olmadan önce ileriye dönük adımlar hazırlarız.

Olası risklerin haritalanması

İş başarısızlığı çeşitli nedenlerle ortaya çıkar. Yetersiz yönetim uzmanlığı, nakit akışı sorunları, şişirilmiş borç ve rekabet baskısı gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Ve bir risk kaynağını temsil ederler. Riskleri belirlemek, iş başarısızlığından kaçınmanın ilk adımıdır. Bu nedenle, bir risk analizine ihtiyacınız var.

İdeal olarak bir işe başlamadan önce biraz araştırma yapabilirsiniz. Gelecekteki olası engelleri belirlemenize yardımcı olur.

Ardından, her engel için ilgili çözümü ararsınız. Bu şekilde, işletmenizde daha sonra bir sorun meydana gelirse ele almaya hazırlanabilirsiniz.

Risk analizi, halihazırda iş başındayken bile devam etmelidir. Yeni sorunlar ortaya çıkabilir ve bunların üstesinden gelmek için yeni bir yaklaşım gerektirebilir. 

En stratejik riskleri belirleyin

İş riskleri değişkendir ve farklı etkileri vardır. Bazılarının önemli bir etkisi vardır, diğerleri daha az önemlidir.

İşletmenizde oluşabilecek sorunların veya risklerin bir listesini yapabilirsiniz. Unutmayın, onları işiniz üzerindeki etkisinin ne kadar önemli olduğuna göre sıralarsınız. Örneğin, her bir riski en büyükten en küçüğe sıraladığınızı varsayalım. Ardından, her bir riskin gerçekleşme olasılığının haritasını çıkarır ve bunları buna göre sıralarsınız.

Bunu excel’de yapabilirsiniz. İlk sütuna numarayı yazarsınız. İkinci sütunda riskleri listelersiniz. Üçüncü sütunda, her bir riskin işiniz üzerindeki etkisine göre sıralanırsınız. Son olarak, dördüncü sütunda onları tesadüfen sıralarsınız.

Ardından, bir ısı haritası oluşturursunuz. Az ya da çok sonuç aşağıdaki gibi olacaktır:

Alternatif çözümler geliştirin

Yukarıda bir ısı haritası oluşturmak, daha fazla odaklanmanıza yardımcı olur. Başa çıkmak için kaynaklara öncelik verebilirsiniz. Böylece, hangi konuların önce özel dikkatinizi çekmesi gerektiğini bilirsiniz. Örneğin, yukarıdaki kırmızı ısı haritasındaki riskler, işiniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olduklarından ve gerçekleşme olasılıkları çok yüksek olduğundan, bunları hemen ele almanızı gerektirir.

İdeal olarak, listenizde olası alternatif çözümleri de detaylandırmanız gerekir. Geçmiş deneyimlerden kazabilirsiniz.

Veya, bu tür sorunlarla başa çıkmada iş başarılarının anahtarı hakkında bilgi almayı diğer insanlardan öğrenebilirsiniz. Ufkunuzu açabilecek ve karşılaştığınız risklerin üstesinden gelmek için atılacak adımları belirlemenize yardımcı olacaktır.

İş başarısızlığını önlemek için alternatif örnekler

Küçük işletmeler, iş planları kötü olduğu veya daha da kötüsü, sağlam, belgelenmiş bir iş planı olmadığı için başarısız olabilir. Diğer bir neden, nakit akışlarının yanlış yönetilmesidir. Çok fazla borç almak, mali yükün artmasına neden olduğu için iş başarısızlığına da yol açabilir.

Son olarak, tüketicilerin satın almaya devam etmesini sağlamak, iş başarısızlığını önlemenin başka bir yoludur. Onlar olmadan, giderleri karşılayacak gelir ve para olmaz.

Sağlam bir iş planı geliştirin

Bir iş planı oluşturarak , gelecekteki tüm olasılıkların haritasını çıkarır ve işletmenizin başarılı bir şekilde çalışmasını sağlarsınız. İşinizi yürütmek için neyi başarmanız ve yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

İdeal iş planı aynı zamanda bir acil durum meydana geldiğinde ne yapacağınızı özetleyen bir acil durum planını da içerir. Dolayısıyla plan, yalnızca gelir yaratma ve bunu çeşitli giderlerle destekleme stratejilerini değil, aynı zamanda gelecekteki riskleri de öngörmeyi içerir.

Örnek olarak bir bütçe planı alın. İş planındaki içeriklerden biridir.

Ardından, gelir ve giderleri tahmin etmek, bütçe planının stratejik bir parçasıdır. Nasıl ve ne kadar para kazandığınızı siz belirlersiniz. Ardından ne kadar, ne kadar ve ne için harcadığınızı detaylandırıyorsunuz. Bununla, gerçekleşmesini izleyebilir ve gerekirse düzeltici önlem alabilirsiniz.

Ardından, mali durumunuzla ilgili bir acil durum planı da yaparsınız. Örneğin, mali durumunuzu korumak ve bütçe planınızdaki olumsuz sapmaları tahmin etmek için bir nakit yastığı ve acil durum fonu belirlersiniz.

Nakit akışı yönetimini denetlemek

Kötü nakit akışı yönetimi, iş başarısızlığına yol açabilir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde küçük işletmelerin %82’sinakit akışını yanlış yönettikleri için başarısızoluyor.

Nakit akışı sorunları, gerçekleşen nakit giriş ve çıkışlarının tahmin edilenden sapması nedeniyle ortaya çıkar. Bunun birkaç nedeni olabilir, örneğin işletme satışlarınız hedefe ulaşamadı. Veya alacaklarınız birikmiştir. Her ikisi de nakit girişlerini sürükler.

Öte yandan harcamalarınız artıyor. Örneğin, bazı önemsiz gönderiler görünür ve size çok pahalıya mal olur. Ayrıca tedarikçilere çok erken ödeme yapmaktan kaynaklanan nakit paranız da bitebilir.

Bu tür sorunlar yakından izlenmenizi gerektirir. Nakit ödemeleriniz ile gerçekleşen geliriniz arasında bir denge kurmalısınız. Masrafların artmasına izin vermemelisiniz, bu da işinizin iflas etme olasılığını artırır.

Defter tutma, nakit akışını izlemenin önemli bir parçasıdır. Mali durumunuzun düzenli ve plana uygun olduğundan emin olmak için işlemlerinizi kontrol edebilirsiniz. Örneğin, hangi harcamaların paranızı tükettiğini belirleyebilir misiniz? Onlar önemli mi? Peki ya azaltırsanız? Ne olacak?

Gereksiz borçtan kaçının

Borç, işinizin genişlemesini ve büyümesini desteklemek için fonları artırmanın bir yoludur. Ancak, aynı zamanda riskler de taşır.

Bunları ödemek için düzenli harcamalar yapmanız gerekir. İşiniz gelir getirmese bile faiz ödemek zorundasınız.

Çok fazla borç aldığınızda mali yükünüz birikecektir. Borçları geç ödediğinizde, alacaklılar iflas başvurusunda bulunabilirler.

Başka bir deyişle, geliriniz istikrarlıysa borç iyi bir finansman alternatifi olabilir. Gelecekte daha fazla gelir elde etmek için kullanabilirsiniz. Tabii ki, ancak elde edeceğiniz gelir, finanse etmek için üstlendiğiniz borcun maliyetinden daha büyükse borç alabilirsiniz.

Bu nedenle, gereksiz borçtan kaçınmak – gelecekte daha yüksek gelir elde etmemek – iş başarısızlığından kaçınmanın çözümüdür.

Gerçekten de, az sermayeyle ve borcu olmayan bir iş kurmak zor olabilir. Ancak, gelecekte borç ödemelerine katlanmaktan çok daha iyidir.

Ardından, şahıs şirketi işletiyorsanız, ticari borçlarınızdan kişisel olarak sorumlu olmalısınız. Ve sadece ticari borcunuzu ödemek için kişisel varlıklarınızı satmanız gerekebilir.

Müşterilerin satın almaya devam etmesini sağlamak

Müşteriler olmadan gelir olmaz. Ve işletmeniz planlandığı gibi gelir elde edemezse iş başarısızlığı meydana gelir. Bu nedenle, işletmenizin para kazanmaya devam etmesini sağlamak ve işletme başarısızlığını önlemek için müşterilerinizin satın almaya devam etmesini sağlamalısınız. İyi bir müşteri hizmeti sürdürmek zorundasınız. İş başarısızlığını önlemek için bir strateji haline gelir.

Müşterilerinizin ürününüze sadık kalmasını sağlayabilmelisiniz. Örneğin, bunu bir satış promosyonu yoluyla veya bir çekiliş teklif ederek yapabilirsiniz. Özellikleri iyileştirmek ve satış fiyatını düşürmek başka bir yoldur. Ancak, tüm bunları yapmanın maliyetini ve elde edeceğiniz potansiyel geliri hesaplamanızı gerektirir.

Mevcut müşterileri elde tutmanın yanı sıra, yenilerini de çekmelisiniz. Yukarıdaki yöntemlere ek olarak, daha fazla tüketiciye ulaşmak için reklamlarınızı da artırabilirsiniz . Çevrimiçi kanallar gibi yeni dağıtım kanalları geliştirmek veya yeni pazarları hedeflemek diğer çözümlerdir.